Autor: Nikola Naništová. Text možno voľne šíriť len s uvedením odkazu na tento web.
Slovenčina je krásny jazyk, ale má náročnú gramatiku a ťažký pravopis s množstvom výnimiek. Preto sa niet čo čudovať, že jednou z najčastejších príčin, prečo deti nemajú rady slovenčinu, sú diktáty.
Mnoho žiakov má s diktátmi problémy. Písanie diktátov je bežné najmä na základnej škole. Ich úlohou je preveriť, či a do akej miery si žiak osvojil určité pravopisné javy. Dokonca aj veľa dospelých spomína na písanie diktátov ako na niečo stresujúce a považujú to za zbytočnosť, prežitok. Bohužiaľ, diktáty sa na hodinách slovenčiny písali, píšu a pravdepodobne sa aj naďalej písať budú.
S diktátmi sa trápia nielen žiaci, ale aj rodičia, ba aj mnohé učiteľky. Pýtate sa, aké trápenie môžu mať s diktátmi učiteľky? Nuž, mnohé si lámu hlavu nad tým, ako naučiť žiakov pravopis a nezhnusiť im pritom písanie diktátov. Na druhej strane sú deti pod veľkým tlakom, aby mali dobré známky, a keďže máloktorý žiak má z diktátov jednotky, rodí sa v nich odpor k písaniu diktátov a pravopisu. Rodičov tiež diktáty znervózňujú v súvislosti s prospechom ich detí. Existujú rodičia, pre ktorých je neprijateľné, aby malo ich dieťa horšiu výslednú známku zo slovenského jazyka len pre pár nevydarených diktátov.
Čo teda robiť, milí rodičia, aby sa vaše dieťa zlepšilo v pravopise a malo lepšie známky z diktátov? Pokračovať na 5 spôsobov, ako zlepšiť písanie diktátov